Jdi na obsah Jdi na menu
 


Decoupage

či-li ubrousková technika

Ubrousková technika neboli decoupage je způsob ozdobování předmětů pomocí motivů vystřižených z papírových ubrousků, lepených pomocí lepidla určeného speciálně pro tuto techniku.Vybraný předmět natřete akrylovou barvou, nejlépe světlou a necháte zaschnout. Mezitím si z připraveného trojvrstvého ubrousku vystřihnete nebo vytrháte vámi vybraný motiv a pak sloupnete jen jeho vrchní potistěnou vrstvu.Tu pak položíte na předmět a štětcem ho zlehka přetřete svrchu lepidlem. Pak necháte předmět úplně zaschnout a na závěr ho pro větší odolnost můžete ještě přelakovat bezbarvým vodou ředitelným lakem, který se dá rovnou použít i místo drahého speciálního lepidla pro decoupage.

Zdroj internet :      http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/463600-ubrouskova-technika

 

Zdobení předmětů touto technikou vyzkoušel snad každý z nás, kdo si občas potřebuje vyčistit hlavu". Zdobení ubrousky není náročné a dají se skutečně vykouzlit mistrné kousky , které dlouhodobě zdobí  můj příbytek a příbytky mých přátel.  Díky  široké nabídce ubrousků , barev a lepidel, lze vytvořit předměty připomínající dávno zašlé časy či naopak  zcela moderní "věc".  Decoupage má ještě jednu obrovskou výhodu , a to že skutečně ve velmi krátké době vidíte svůj výtvor, narozdíl od  navlékání či "šití" korálků.

 

Malování na hedvábí

Ačkoliv název zní až poeticky a lecjakého kreativního učedníka může odradit to, že malování není jeho silnou stránkou, vřele doporučuji tvoření zkusit, protože se najednou "povznesete" a zjistíte, že z obyčejného bílého šátečku, lze během chvilky díky Vaší fantazii a citu pro barvy, vytvořit prozářenou květnovou louku plnou neuvěřitelných barev. Navíc za mírného deštíku a tepla, které je cítit z hlíny, kdy těsně nad obzorem právě vzniká a sílí duha.

Následně nakoupíte další a další barvy, rám, štětce, vosk atd. a půl roku nebudete dělat nic jiného. Postupně zvládnete teorii barev, jejich vzájemné mísení, které ve výsledku vede k vytvoření harmonicky laděného celku. Touto technikou lze ozdobit šátky, šátečky, a šály, vytvořit zajímavě barevné tuniky, různé bytové doplňky atd. Veškeré potřeby pro malování lze nakoupit v obchodech s výtvarnými potřebami, kde doporučuji využít znalosti prodejců, kteří ochotně poradí. Já jsem neprve navštívila kurz, protože jsem měla posvátný respekt z této starobylé techniky. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář